בשבילי הדסים

טקס ומעגלי שיח בסימן

דמותו של יצחק רבין –
תובנות ומחשבות למציאות העכשווית

טקס לזיכרון של יצחק רבין

מעגלי שיח

ביום חמישי, ,26.10.23 נציין את יום הזיכרון ה 28 להירצחו של יצחק רבין, ראש הממשלה. יום זיכרון
זה המתקיים על רקע נסיבות פוליטיות וחברתיות מורכבות עומד בסימן "התקווה". לתקווה יש חשיבות
רבה בהיבט הלאומי, החברתי והאישי. היכרות עם התקוות השונות שבהם מחזיקים אזרחי ואזרחיות
ישראל הצעירים. בנוסף ביום זה נענוד על ידינו סרט כחול כדי להזכיר כי הם בליבנו ולא שוכחים את
החטופים.

מתןך מסמל ההנחיה למורים שהובילו את המעגלים:

ש האומרים כי כל אחד יזכור איפה הוא היה בקריסת מגדלי התאומיים ב11.9.2001, רצח רבין 4.11.1994 ועכשיו נוסיף גם את 7 באוקטובר 2023.

לכן נפתח בסבב היכרות וכל אחד יספר היכן הוא היה ואיך הוא שמע על האירועים.

כל מנחה יספר מיהו, ויבחר האם לשתף איפה הוא היה באחד מהאירועים האלו.
המנחה יציג את עצמו ויסביר כי מטרת הדיון היא החלפת דעות תוך התייחסות לנקודות מבט שונות, כשברור כי אין אנחנו מומחים לנושא אך יכולת התבוננות בנושא מסוים יכולה להוביל אותנו לתובנות המתייחסות לאתגרים ולתובנות.

ביום י"ב בחשוון תשנ"ו, ב־4 בנובמבר 1995, עם סיומה של עצרת שלום, נרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין על ידי מתנקש יהודי. הרצח הִכה בתדהמה את החברה הישראלית והטיל צל כבד על מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית.

בשנה זו נציין עשרים ושמונה שנים להירצחו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל. 

מצד שני היום אנו תחת לחימה ותחת השפעת אסון השביעי באוקטובר שהתרחש ביישובי עוטף עזה, כשמדינת ישראל תחת השפעת אירועים שהדעת אינה מסוגלת להכיל.

מכאן עולה השאלה האם נכון בימים אילו לציין יום זיכרון זה  או שיתכן ועלינו לוותר על יום זה ולהמשיך חיים ולהתמודד עם המציאות הכואבת והקשה של מדינת ישראל ?

* חשוב שכל תלמיד ישתתף בסבב הזה ויסביר את תפיסת עולמו בצורה מכובדת

הצעות לשאלות נלוות במהלך הסבב:

& האם חשוב לקיים טקסיים ?

& מה נותן לנו כאנשים קיום שיגרה ?

& האם חשוב שנפתח חוסן ?

& האם שבירת סדרי חיים יוצרת החלשות של החברה ?

ביום חמישי, ,26.10.23 צוין יום הזיכרון ה 28 להירצחו של יצחק רבין, ראש הממשלה. יום זיכרון זה המתקיים על רקע נסיבות פוליטיות וחברתיות מורכבות עומד בסימן "התקווה". לתקווה יש חשיבות רבה בהיבט הלאומי, החברתי והאישי במיוחד בימים אילו שהחברה הישראלית מתמודדת עם הכאב בלתי נסבל של נרצחי וחטופי השביעי באוקטובר.
אנו בחרנו לציין יום זה בטקס (מוסרט), ענידת סרטים כחולים על היד ועצי בית הספר וקיום מעגלי שיח לשכבות יא ויב שלמדו בבית הספר בנושא דמותו של יצחק רבין ז"ל – מחשבות ותובנות למציאות העכשווית.
יש האומרים כי כל אזרח ישראלי זוכר איפה הוא היה כשהוא שמע על רצח יצחק רבין, אנו שאלנו את הילדים איפה הם היו ואיך הם שמעו על אירועי השביעי באוקטובר באותה שבת קטסטרופלית
פתחנו את מעגלי השיח בדיון על משמעות קיום האירוע, כשבכל מעגל ישב כיסא ריק עם סרט כחול להנכיח את קיום החטופים לרצועת עזה. ולאחר מכאן עברנו לדיון בציטוטים מנאומים שונים של יצחק רבין ז"ל והמחשבות והתובנות מהם לימים מורכבים וקשים אילו.
אנו מאחלים לתקווה ולחזרת כל החטופים !

אנחנו כאן לכל שאלה